Než se pustím do výběru hoblovky, je třeba si nejprve ujasnit několik základních věcí.
Plot a psí bouda, nebo pergola a terasa?
Nejdůležitější při uvažování, jakou a jak vybrat hoblovku, je výběr profilu dřeva, který budu nejčastěji hoblovat. Pokud jsem chalupář, včelař nebo domácí kutil, budu nejčastěji hoblovku využívat pro orovnávání krátkých prkýnek na plot, psí boudu nebo včelí úl a občas nějakou tu laťku. Pro tyto účely mi bude stačit některá ze stolních hoblovek, nebo základní model hoblovky stacionární s šíří hoblovacího válce 20 až 25 cm a dvěma až třemi hoblovacími noži. Investice se v tomto případě bude pohybovat v rozmezí 5 až 29 tis. Kč.
Pokud však plánuji pergolu, terasu nebo opracování hlav krovů na rodinném domě, anebo mám prostě truhlařinu jako koníček, budu lepší vybírat mezi stabilními stacionárními hoblovkami. Ptáte se proč? Důvodem je váha opracovaného materiálu, jeho šíře a tloušťka. Například čtyřmetrový smrkový trám o stěně 15 cm bude suchý vážit okolo 80-ti kg. Tudíž jej těžko mohu úspěšně ohoblovat, nebo soukat do protahu stolní hoblovky vážící 25 kg. Doporučení je samozřejmě vybrat model s 3-fázovým napětím, který nám díky vyššímu kroutícímu momentu motoru umožní hoblovat s větší třískou. Nejběžnější šíře hoblovacího válce v této kategorii strojů se pohybuje v rozmezí 25 až 33 cm a má standardně 3 hoblovací nože. Cena těchto hoblovek se pohybuje v rozmezí 25 až 50 tis Kč.
Pro profíky kvalitu
Jestliže jsem profesionální truhlář nebo stolař, tak už samozřejmě jistou představu o stroji, který budu potřebovat, mám. Jeho cena rozhodně nebude začínat pod 50-ti tisící korun-. Důvodem je kvalita zpracování stroje a použité komponenty (kvalitní ložiska, ocelové převody), které mi umožní využívat hoblovku v trvalé zátěži několik hodin denně. Šíře válce by proto měla být minimálně 30 cm a bude osazena třemi až čtyřmi hoblovacími noži.
S protahem nebo bez?
Další zamyšlení nad výběrem hoblovky by mělo směřovat k tomu, zda budu hoblovku využívat pouze pro orovnávání prken, latí a trámů, nebo budu chtít využívat automatický protah (tzv. automatický strojní posuv materiálu).
K čemu to je? Díky automatickému protahu získám možnost ohoblovat všechna prkénka do stejné výšky (tedy tloušťkovat). Navíc v lepší výsledné kvalitě opracování. Díky plynulému strojnímu posuvu dřeva při hoblování, bude výsledný efekt výrazně dokonalejší, než jaký bychom kdy mohli docílit při ručním posuvu dřeva přes hoblovací válec.
A co příslušenství?
Samozřejmostí jsou již dnes standardně dodávané univerzální podvozky k dřevoobráběcím strojům, které nám pomohou ušetřit místo v dílně či garáži, když stroj momentálně nevyužíváme. Pokud člověk není profesionál, je také dobré zakoupit magnetický ustavovač nožů, který usnadní práci při vyrovnání všech nožů do stejné výšky. Nesmíme zapomínat, že při hoblování dochází k vzniku velkého množství odpadového materiálu, ve kterém není radno se pochybovat v blízkosti rotujících nožů. Proto pokud kupuji hoblovku, tak jedině spolu s odsávacím zařízením. Při odsávání hoblin přímo z prostoru hoblovacího válce si zároveň zajistím lepší vzhled hoblovaného materiálu. Ten nebude poškozen hoblinami vlisovanými protahovacím válcem do již ohoblovaného povrchu.
Nekupujte zajíce v pytli
Stejně, jako při výběru jakéhokoli jiného výrobku platí, že cena odpovídá kvalitě. Doporučuji si tedy nejprve před koupí zjistit dostupnost případných náhradních dílů, hoblovacích nožů, pohonných řemenů nebo řetězů a podobně.
Bezpečnost především
Osobně, jelikož mám moc rád všech deset svých prstů na rukou a nejen je, se obloukem vyhýbám "marketovým" strojům obecně. Toto doporučení tímto předávám dál. Dřevoobráběcích strojů s vysokými otáčkami ostrých čepelí se to týká zejména, takže jen proboha žádné rukavice a volné rukávy na hoblovky a kotoučové pily a nezapomínat na brýle.
Vzhledem k tomu, že se opravami a servisem strojů zabývám více než dvacet let, vím, co všechno se může při troše neopatrnosti přihodit.
Značkové nářadí s.r.o.